PEYZAJ KURGUSU

5. Levent yeşili, suyu ve toprağı güneşle buluşturan, doğayla barışık bir yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. 5. Levent’te amacımız, siteye taşınan bir ailenin yeni doğan çocukları, büyürken meşe palamudunu görebilmeleri, meyveleri dallarından koparabilmeleri, özlemini duyduğumuz tabiat ile özdeşleşebilmeleri, ağaçlar ile beraber doğayla barışık bir hayatta büyümeleridir.

5. Levent peyzaj tasarımında yaşayanların İstanbul’un ortasında çok büyük bir park alanına sahip olmaları ön planda tutulmuştur. Toplam peyzaj alanı yollar, fonksiyonlar, su alanları, sosyal açık alanlar ve yeşil alanlar dahil ortalama 110.000 m2 dir. Bu alanların yüzde 50’den fazlası yeşil alan olarak kurgulanmıştır. Binaların orta kısmına bakan alanda çok büyük bir park konumlandırılmıştır. Araç yolları binaları çevreleyerek ulaşıma imkân sağlamış, böylece site içi acil durumlar hariç, araç trafiğinden arındırılmıştır. Otopark girişleri ve bina ana girişleri bu yollardan sağlanmıştır.
Otopark alanlarının binaların altında çözümlenmesi sebebi ile orta kısımdaki park alanı tamamen tabi zemin üzerine kurgulanabilmiştir. Bu nedenle bu bölgede dikilecek tüm ağaçlar doğal formlarına ve yüksekliklerine ulaşabileceklerdir. Zaman içinde bu bölgede gerçek bir koru oluşması amaçlanmaktadır. Tabi zemin alanlarda çınar, ıhlamur, manolya, meşe, akçaağaç, erguvan, göknar, sedir gibi geçmişimizden ve kültürümüzden gelen yerel ağaçların kullanılması planlanmıştır.

Site sakinlerinin yaşam alanlarını dış mekâna rahatça taşıyabilecekleri, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri fonksiyonel bir dağılım yapılmıştır. Site içinde yer alan geniş park alanını binaların önünden çevreleyen ana bir yürüyüş ve koşu parkuru bulunmaktadır. Alanı diyagonal doğrultuda bağlayan diğer geniş yaya yolu ile parkurlar kesişerek park alanındaki mekânlara kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Her yaş grubuna hitap edecek fonksiyonların serpiştirildiği 5. Levent peyzaj kurgusunda, orta kısımda büyük bir çim aktivite alanı oluşturularak Kır Bahçesine bağlanmıştır.

Süs havuzları binalar ile park alanını çevreleyerek parkı dolaşmaktadır. Böylece site sakinlerinin evlerinde ve parkta su ile sürekli iletişim halinde olmaları amaçlanmıştır.

Kot farklılıkları sebebi ile süs havuzları kaskatlar halinde çözülmüştür. Form olarak doğal bir form verilmiştir. Dinlenme alanları, lavanta ve gül bahçeleri, koruluk alanlar, oyun bahçeleri, pergolalar, amfi ve sahne yolların etrafındadır.

Binaların yay şeklinde yerleştirildiği alanda ise yalın bir düzenleme yapılmış arka bahçesinde tüm bloklardan algılanacak geniş bir su alanı ve etrafında bir park alanı oluşturulmuştur.

Su alanı boyunca, deckler, köprüler, çiçek bahçeleri, çardak, oyun bahçeleri ve çim alanlar serpiştirilmiştir.

5. Levent’te sosyal alanlara da çeşitliliği ve büyüklükleri ile dikkat çekmektedir. Yüzme alanları ve güneşlenme terasları ile birlikte yaz için sulu oyun alanları oluşturulmuştur. Spor alanları sitenin köşesinde konumlandırılmıştır. Bu fonksiyonlara hizmet edecek çardak, pergola gibi dinlenme alanları ortalara yerleştirilmiştir. Gürültü oluşturabilecek yoğun kullanımlı bu mekânlar 5-6 m daha düşük kotta çözülmüştür. Her mekân arasında geniş taç geliştirecek ağaçlandırma ile gölge, serinlik, görüntü ve gürültü kontrolü sağlanmıştır. Yan yamaç alanlarında ise doğal tarım ile sebze-meyve bahçeleri bulunmaktadır. Bu alanlar içinde ayrıca bir de mangal/barbekü alanı da oluşacaktır.

Site içinde ulaşım ve spor amaçlı yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra bisiklet yolları kurgulanmıştır. Site içinde peyzaj alanlarına ulaşımda eğimli yollar ve asansörler ile engelliler veya çocuklu aileler için sorunsuz ulaşım imkânları sağlanmıştır.